*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


طب ناب شماره خبر: ٤٠٤٤٨٧ ١٤:٠٠ - 1397/09/28   زایمان طبیعی یا سزارین؟!سلامت ارسال به دوست نسخه چاپي


زایمان طبیعی یا سزارین؟!سلامت

زایمان طبیعی یا سزارین؟!


چند وقتی است که در جامعه، تمایل به سزارین و ترس از زایمان طبیعی افزایش پیدا کرده است. مرتب خانم‌هایی به پزشک مراجعه کرده و علی‌رغم این‌که از نظر جسمی قادر به زایمان طبیعی هستند؛ درخواست سزارین دارند و لذا خوب است باهم نگاهی به عوارض و مزایای دو امر سزارین و زایمان طبیعی بیاندازیم...

چند وقتی است که در جامعه، تمایل به سزارین و ترس از زایمان طبیعی

افزایش پیدا کرده است. مرتب خانمهایی به پزشک مراجعه کرده

و علیرغم اینکه از نظر جسمی قادر به زایمان طبیعی هستند؛

درخواست سزارین دارند و لذا خوب است

باهم نگاهی به عوارض و مزایای دو امر سزارین و زایمان طبیعی بیاندازیم.

دلایل گرایش به سزارین

دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد. از جمله اینکه دیدگاه عموم مردم به سزارین تغییر پیدا کرده است. به این معنا که به سزارین بهعنوان یک عمل سخت و وحشتآور نگاه نمیشود و حتی فراتر از آن، بهعنوان یک جایگزین مناسب برای زایمان طبیعی در نظر گرفته میشود، همچنان در این دیدگاه اشتباه وجود دارد که انجام عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی برای کودک بهتر است؛ بنابراین میتوان گفت که مواردی مطرح شدند که قبلاً موضوعیت نداشته و باعث افزایش انجام عمل سزارین در بین مردم شد.

سزارین

باید گفت که سزارین نسبت به زایمان طبیعی مزایایی دارد. از جمله اینکه عمل سزارین بر روی هم رفته، یک ساعت هم به طول نمیانجامد. در حالیکه در زایمان طبیعی مادر ساعتها درد میکشد؛ اما در سزارین مادر هنگام عمل هیچ دردی متحمل نمیشود و لذا در نگاه اول سزارین خیلی راحتتر و بیدردسرتر به نظر میآید؛ اما هم برای کودک و هم برای مادر خطرات و عوارضی دارد که بهتر است نگاهی به آن بیاندازیم.

خطرات سزارین برای مادر

از جمله ریسکهایی که سزارین برای مادر دارد این است که خطر ترومبوزیس (تشکیل لخته خون در عروق) را افزایش میدهد. همچنان میتواند اختلال در بهبود زخم و عفونت اتفاق افتاده و یا اندامها آسیب ببینند. به علاوه مقدار خونریزی در عمل سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است؛ اما مشکل اصلی این عمل، نه در سزارین اول؛ بلکه در بارداری بعدی خود را نشان میدهد. بدین معنا که در بارداری بعدی برخی از موارد جفت در جای اشتباه قرار میگیرد. مثلاً جای بخیهها به راحتی آزاد نشده و یا بخیههای قدیمی در هنگام زایمان پاره میشوند که هم برای مادر هم برای کودک بسیار خطرناک است.

گذشته از تأثیرات جسمی، سزارین بر روان مادر هم تأثیر میگذارد. بعضی از زنان بعداز سزارین از افسردگی شکایت دارند. به نظر میرسد که در تولد طبیعی، عزت نفس بهطور قابل توجهی افزایش پیدا میکند و یکی از دلایل آن هورمونهای شادی هستند که هنگام زایمان طبیعی در بدن مادر ترشح میشوند.

خطرات سزارین برای کودک

هر مقدار که سزارین زودتر از تاریخ تولد طبیعی اتفاق بیفتد، این خطر بیشتر وجود دارد که ریه کودک هنوز کامل نشده باشد. هر چقدر که عجیب به نظر بیاید؛ اما کانال طبیعی زایمان، استرس ناشی از آن و هورمونهایی که در آن زمان آزاد میشوند، تأثیر بسیار مثبتی بر روی نوزاد، تکمیل ریه و رشد او دارد. همچنان مطالعات نشان میدهد که کودکانی که با عمل سزارین به دنیا میآیند، بهدلیل فقدان هورمونهایی که در تولد طبیعی آزاد میشوند، بیشتر دچار اختلالات سازگاری میشوند. همچنان با توجه به مطالعات انجام شده، کودکانی که با سزارین متولد میشوند، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به چاقی و آسم قرار دارند. نکتهای در سزارین مهم است که باید نوزاد را بلافاصله بعداز عمل نزد مادر آورد و به مادر این فرصت را داد تا کودک خود را در آغوش گرفته، شیر داده و نوازش کند تا دلبستگی طبیعی میان مادر و کودک برقرار شود.

فواید زایمان طبیعی برای کودک و مادر

زایمان طبیعی گرچه با درد همراه است؛ اما فواید بسزایی برای مادر و کودک دارد که به برخی از آنها اشاره میکنیم:

کودکانی که بهطور طبیعی متولد میشوند، معمولاً در زمان مناسب میآیند؛ یعنی زمانی که خودشان آماده هستند و تمام اعضای بدن آنها تکمیل شده.

خطر ابتلا به مشکلات تنفسی در کودکانی که با زایمان طبیعی متولد میشوند، کمتر است؛ زیرا فشاری که در اثر زایمان طبیعی بر قفسه سینه آنها وارد میآید باعث میشود که مایع آمنیوتیک از داخل ریهها خارج شود. بدینوسیله نوزاد برای نفس کشیدن در دنیا آماده میشود و لذا کودکانی که با سزارین متولد میشوند در آینده بیشتر دچار آسم و مشکلات تنفسی میشوند. زایمان طبیعی سیستم قلبی و گردش خون نوزاد را تحریک کرده و او را برای تولد تقویت میکند. علائمی وجود دارد که نشان میدهد، این پروسه دارای مزایای طولانی مدت برای کودک است.

کودکانی که بهصورت طبیعی به دنیا میآیند، در مسیر تولد یک نوع «بسته دفاعی» از مادر دریافت میکنند. با عبور از کانال تولد، باکتریهای محافظ از مادر به نوزاد منتقل میشوند و در روده قرار میگیرند. این باکتریها برای یک سیستم ایمنی قوی و آن هم نه فقط در دوران کودکی؛ بلکه برای تمام عمر او، بسیار مهم هستند. در کودکانی که با زایمان طبیعی به دنیا میآیند، هورمونی آزاد میشود که آنها را هوشیارتر میکند و در نتیجه منجر به ارتباط عمیقتر میان مادر و کودک هنگام تولد میشود.

در جفت و بندناف، هنگام تولد طبیعی - بدون دارو- میتوان آندورفینها (هورمونهای شاد) را شناسایی کرد. این هورمونهای شاد، تولد را برای نوزاد دلپذیرتر میکند.

به نظر میرسد کودکانی که بهطور طبیعی متولد میشوند، رفلکس مکنده بیشتری نسبت به کودکان سزارین دارند و این امر، شیردهی را راحتتر میکند.

دردهایی که مادر در هنگام تولد طبیعی متحمل میشود این کارایی را دارد که کودک را آماده کند تا در زندگی آینده خود بهتر با استرس برخورد کند؛ اما در سزارین کودک دچار استرس شدیدی میشود تا در آینده نتواند با مسایل استرسزا کنار بیاید.

اگر زایمان طبیعی بدون دارو انجام شود، کودک مجبور نمیشود در همان اوایل زندگی خود با عوارض داروها دست و پنجه نرم کند.

تماس پوست با پوست میان مادر و کودک بعداز زایمان طبیعی میتواند راحتتر از سزارین باشد. این امر دارای مزایای فیزیولوژیکی بسیاری برای کودک است و همچنین به پیشرفت مطلوب مغز نیز کمک میکند.

به علاوه نوزادانی که بهصورت طبیعی به دنیا میآیند بهطور متوسط کمتر از نوزادانی که با سزارین به دنیا میآیند نیاز به بخش مراقبتهای ویژه پیدا میکنند.

بعداز زایمان طبیعی نسبت به سزارین بهبودی خیلی زودتر حاصل میشود، بهطور کلی مادر پساز زایمان طبیعی خیلی زود میتواند دوباره از جا بلند شود تا به نوزاد خود برسد و بدون مشکل آرامآرام به کارهای روزانه خود بپردازد. مادرانی که زایمان طبیعی دارند از نظر احساسی قویتر از مادرانی هستند که با سزارین کودکان خود را به دنیا آوردند.

در تولد طبیعی نسبت به سزارین، درصد مرگ و میر مادران کمتر است. مادرانی که کودکان خود را بهصورت طبیعی به دنیا میآورند، بر روی شکم خود بخیهای مشاهده نمیکنند و همچنین آسیبی از جراحی نمیبرند که زایمان بعدی آنها را با خطر مواجه کند. خطرهایی که در سزارین وجود دارد، از جمله: عفونتها، خونریزی زیاد، آسیب رسیدن به اندامهای دیگر (مثل: مثانه، روده و غیره) و عوارض احتمالی قلب و ریه، در زایمان طبیعی وجود ندارد.

نیلوفر فاضلی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج