*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


پرس‌وجو شماره خبر: ٤١٨٢٢٦ ١٨:٢٢ - 1400/04/03   پرسش و پاسخ مهدویت ارسال به دوست نسخه چاپي


پرسش و پاسخ مهدویت

برای اثبات وجود امام مهدی‌(ع) علاوه بر ادله نقلی، دلیل عقلی هم وجود دارد؟


اندیشه مهدویت و ظهور منجی بزرگ، یکی از اصیل‌ترین اندیشه‌های اسلامی است و بنیانگذار آن پیامبر اکرم(ص) است. آن حضرت خود عقیده ظهور را در جدول عقاید اسلامی قرار داد و به همین جهت این موضوع به طور یکسان در منابع شیعه و سنی منعکس گردیده است. اهل‌بیت پیامبر(ص) نیز این اندیشه و اعتقاد را در جامعه اسلامی تبیین وترویج کرده‌اند. اما می‌توان ادعا کرد که هیچ مساله اسلامی، همانند عقیده مهدویت و ظهور، از قطعیت و سابقه تاریخی بر خوردار نیست. بنابراین دارای ادله تاریخی، فلسفی و عقلی و بر اساس پیشگویی‌های غیبی ادیان و... است. از آنجا که درک کلیات بر عهده عقل و درک مصادیق و جزئیات، در حوزه حواس پنجگانه است. طبیعتاً برای اثبات امور جزئی، برهان‌های عقلی اقامه نمی‌شود.

 

در موضوع امامت، عقل به همین مقدار حکم میکند که معرفی، نصب و وجود راهنمایی الهی برای بشر حسن و لازم است و لذا خداوند برای حفظ هدفمندی و به کمال رساندن انسانها، حتماً چنین راهنمایی را میفرستد، اما تشخیص و تطبیق امام بر مصادیق خارجی و توصیف و شناسایی او، کار عقل صرف نیست. پس باید در کنار ادله عقلی، به ادله نقلی (قرآنی و روایی) نیز توجه کرد و برای شناخت امام ـبهخصوص منجی موعود- به کتاب و سنت پیامبر(ص) و نیز به کرامات شخص مدعی منصب امامت مراجعه کرد. بر این اساس ادله عقلی درصدد اثبات لزوم و وجود فعلی امام است و رسالت اثبات یک شخصیت الهی (مهدی موعود) را بر عهده دارد.

متکلمین برای اثبات وجود حضرت مهدی(عج) به دلایل مختلفی استدلال میکنند، از قبیل: برهان لطف، برهان عنایت، برهان فطرت، برهان واسطه فیض الهی، برهان علت غایی، برهان امکان اشرف، برهان مظهر جامع، برهان تجلی اعظم، برهان عدم تبعیض در فیض، برهان تقابل قطبین، برهان لزوم عقل بالفعل و برهان حساب احتمالات.... در اینجا به بعضی از این ادله میپردازیم.

ادله عقلی اثبات مهدویت:

 

  1 ـ برهان لطف

یکی از براهین عقلی که متکمان زیاد به آن استدلال میکنند «قاعده لطف است»؛ علامه حلی برای اثبات امامت به این قاعده تمسک جسته، میگوید: «امامت، ریاست عامه الهی در امور دین و دنیاست، برای شخصی از اشخاص به عنوان نیابت از پیامبر(ص) و این واجب عقلی است؛ زیرا امامت لطف است. پس ما علم قطعی داریم که اگر برای مردم شخصی باشد که ریاست آنها را برعهده گیرد و آنها را راهنمایی کند و دیگران از او اطاعت کنند و او حق مظلوم را از ظالم بستاند و ظالم را از ظلم منع کند، مردم به صلاح نزدیک تر و از فساد دورتر میشوند»(شرح باب حادیحشر، ص 83).

متکلمان لطف را بر خداوند، واجب میدانند؛زیرا او بندگان خود را عبث و بیهوده نیافریده و راه رسیدن به هدف را بر ایشان هموار میسازد. این قاعده ایجاب میکند که در میان جامعه امامی باشد تا محور حق بوده و جامعه را از خطای مطلق بازدارد و آنان را به سعادت حقیقی هدایت کند. امتثال از دستورات و اطاعت انسانها از تکالیفی که خداوند بر بندگان واجب داشته، بدون انجام دادن اموری از جانب خداوند (مثل نصب امام معصوم، وعده و وعید و...) محقق نمیشود و خدای حکیم حتماً این امور را انجام میدهد تا نقض غرض در تکلیف لازم نیاید و این به دست امام صورت میگیرد.

شیخ شهابالدین سهروردی در اثبات وجود حضرت ولی عصر(عج) از طریق قاعده لطف میگوید: در جهان هیچ گاه از حکمت و از وجود کسی که قائم به حکمت باشد و نشانههای خداوند نیز در او باشد، خالی نبوده است. این چنین کسی خلیفه خداست در زمین و تا زمین و آسمان برپاست چنین خواهد بود... پس در هر زمان اگر چنین شخص باشد که خدایی و نمونه کامل علم و عمل است، ریاست جامعه با اوست و او خلیفه خداوند در روی زمین است و زمین هیچ گاه از چنین انسانی خالی نخواهد بود... اینکه میگوییم ریاست با اوست، مقصود الزام حکومت ظاهری او نیست؛ بلکه گاه امام خدایی، حکومت تشکیل میدهد و آشکار است و مبسوط الید وگاه در نهایت پنهانی (غیبت) به سر میبرد. این امام همان کسی است که مردم او را قطب زمان «ولی عصر» مینامند. ریاست جامعه با این انسان است؛ اگر چه نشانی از او در دست نباشد. البته اگر این رئیس ظاهر باشد و در راس حکومت قرار گیرد، زمان نورانی خواهد شد. (مجموعه مصنفات شیخ اشراق، ج 2،ص 21و22)

به این ترتیب وجود امام زمان(عج) گرچه از دیدگان مردم غایب است، دارای الطافی است، از جمله: حراست از دین خدا، تربیت نفوس مستعد انسانی، حفظ و بقای مذهب، وجود الگو در جهت پیشرفت بشر و...

البته محرومیت از فیض ظهور پیشوای الهی، به جهت موانعی است که خود انسانها ایجاد کردهاند، چنان که شیخ طوسی میگوید: اصل وجود امام، لطف است و تصرف آن حضرت لطف دیگر و این ما هستیم که موجب غیبت آن حضرت شدهایم (عدمه منّا). (کشف المراد، ص 363)

 

  2 ـ برهان فطرت

انسان دارای تمایلات غریزی و فطری گوناگون است (شخصی و اجتماعی و عالی). تمایلات عالی از قبیل حقیقتجویی، خیرطلبی، حس دینی و پرستش، یافتن کامل مطلق و... حال برای رسیدن به کمال مطلق و معبود حقیقی احتیاج به واسطهای است که خود سفر کمال را طی کرده و بتواند انسان را دستگیری کند تا او را از راههای گوناگون (وضع قوانین تشریعی و تبیین آنها، دستگیری انسانهای مستعد کمال و...) به کمال مطلوب برساند.

این امر از دو راه قابل اثبات است:

الف) وجود این میل و امید واسطه در انسان بدیهی است.

ب) وجود انسان کامل که ناطق وهادی به کتاب و سنت ( به نقل آیات قران و روایات) ضروری است. (سوره احقاف آیه 12، سوره اعلی آیه 19، سوره بقره آیه 124 ).

حال اگر میل و کشش فطری به چیزی در انسان وجود دارد، پس باید آن چیز در خارج موجود باشد وگرنه وجود آن در انسان لغو خواهد بود. به عبارت دیگر این عطش نسبت به انسان کامل معصوم، دلیل وجود خارجی او است و بیجهت و خود به خود به وجود نیامده است.

حال اگر این تمایل واقعیت نداشته باشد، سایر تمایلات نیز واقعیت ندارد و اگر سایر تمایلات واقعیت دارد، این نیز واقعی است.

این مطلب را به طریق دیگری میتوان با توجه به برهان «هدفمندی» توضیح داد.

 

  3. برهان هدفمندی

انسان، مرکب از جسم و روح است و روح او نیز مانند جسمش در تکامل است. لازمه نیل به تکامل، وجود یک راهنماست که او را کمک نماید. اگرچه عقل، وظیفه راهنمایی را بر عهده دارد، اما به خاطر محصور بودن آن به عالم جسمانیات و نیز به خاطر ـ وجود دشمنهایی چون هوا و هوس و تمایلات حیوانی ـ باید راهنمایی دیگری هم باشد تا به کمک عقل بشتابد. این راهنما در عصر رسالت وجود پیامبر اکرم(ص) بود. به یقین پس از ایشان نیز راهنمایانی وجود خواهند داشت، چرا که نسل انسانها تداوم یافته است و اگر راه برنامه و راهنمایی الهی موجود نباشد، خلقت انسانها، لغو و بی غایت خواهد بود. علاوه بر این خطر تحریف دین و وجود گروههای معاند نیز، این ضرورت را تاکید میکند.

 

   4. واسطه فیض

باید در میان بشر همواره فرد کاملی موجود باشد که تمام کمالات انسانی ممکن، در او به فعلیت رسیده و در ضمن با عالم ربوبی ارتباط داشته باشد(تا ارتباط بین عالم غیب و نوع انسان محفوظ بماند) که اگر چنین برگزیدهای در میان بشر نباشد؛ حرکت تکاملی افراد بیغایت و بدون هدف خواهد بود.

بر اساس آیات قرآنی (آیات 30 و 213 سوره بقره)، پروردگار در نظام خلقت و نیز قانونگذاری و دیانت، ائمه و حجتهای خودش را خلیفه روی زمین قرار داده و آنان را مجرای بهرهوریها و فیض عام و خاص برای مردم ساخته و تمام اسمای الهی را به ایشان آموخته است «و علّم آدم الأسماء کلّها» تا اینکه به اذن او، همچون خودش در همه چیز تصرف و دخالت کنند و جانشینی او و عهده دار امور زمین و مردم باشند و چنین است که اگر حجت و خلیفه خدا در زمین نباشد، خاک هستی مردم را در خود خواهد کشید. باید دانست که خداوند متعال، با اسما و صفات عالیهاش، همه چیز و همه پدیدهها را آفریده و خود عهدهدار تمام امور آنها است. هستی همه آنها، وابسته به او است و هرگونه اراده کند، در آنها دخل و تصرف میکند... اما بنای ذات مقدسش بر این است که امور خلقت مادی را، فقط از طریق اسباب مادی ـ و بدون دخالت مستقیم و یا بیواسطه ـ اداره کند و از جمله اسباب برای اصلاح امور ظاهری و باطنی مردم،پیامبران و جانشینان آنان ـ به خصوص امامان معصوم ـ هستند. امام صادق(ع) میفرماید: «خداوند ناپسند و ناخوش میدارد که امور عالم را جز با اسباب و وسایط اداره کند؛ از این رو برای هر چیزی سببی قرار داده است و برای هر سبب گسترده و میدان قدرت نفوذی قرار داده و برای هر نشانهای، پشتگاه و راه ورودی گویا ـ و خواننده به حق ـ مقرر فرموده است. هر که او را بشناسد ـ و به رسمیت بپذیرد ـ خدا را شناخته و هرکه او را انکار کند، خدا را انکار کرده است. آن بارگاه و راه ورود، رسول الله و ما هستیم».

پس اگر امامان معصوم ـ و در عصر حاضر امام زمان(عج) ـ عناصری خاکی نبودند و امور عالم خلقت ـ ازجمله زمین و ساکنان آن ـ را بر عهده نمیگرفتند؛ امور زمین و مردمش از هم میپاشید. بنابراین باید واسطه بین آفریننده و پدیدههای مادی، کسی باشد که دارای خلقت مادی و جسمانی و علاوه بر آن دارای درجهای از شرافت معنوی باشد که شایستگی ارتباط بین آفریننده و آفریدگان را احراز کند و چنین افرادی جز خلفای ذات مقدس پروردگار (پیامبران و جانشینان آنان) کسی نمیتواند باشد.

 

  5 ـ اتمام حجت

اگر رهبری معصوم در هر دورانی و در میان هر نسل از نسلهای بشر نباشد؛ چه بسا مردم گمراه، گمراهی و فساد خود را معلول نبودن این رهبر بدانند. از این رو برای همیشه، خداوند باید امام یا امامانی معصوم در جامعه معین کرده باشد تا حجت را بر مردم تمام کنند و بهانهای برای منحرفان باقی نمایند « فًلِلّهِ الْْحٌجًّه الْبالِغًه». در روایتی از امام باقر(ع) آمده است: «اٍنّ الحجّه لا تقومٌ لله عزّ و جل علی خلقِه الا بالامام حتی یعرفونه»؛ «حجت خدا بر خلقش تمام نشود، مگر به وجود امامی زنده که مردم او را بشناسند».

 

 6ـ قانون هدایت عمومی

این قانون، اقتضا میکند بعد از پیامبر، امام و رهبری معصوم باشد که کارهای پیامبر را ادامه دهد؛ با این تفاوت که دیگر به امام وحی نمیشود و در هستی یک سلسله قوانین غیر قابل تغییر وجود دارد (مانند قانون هدایت عمومی) که بر اساس آن، خداوند همه موجودات را به سمت کمال وجودیشان، راهنمایی و هدایت میکند... در بین موجودات، انسان علاوه بر هدایت تکوینی، نیازمند هدایت تشریعی است و این هدایت، به وسیله پیامبر اکرم ابلاغ شده است و از آنجا که لازم است، هدایت مستمر باشد و نسبت به نسلهای بعدی نیز ادامه یابد، باید بعد از پیامبر اکرم، افرادی مسئولیت هدایت مردم و توضیح و تبیین شریعت و مسائل دینی را بر عهده بگیرند. چنین اشخاصی، جز امامان معصوم نخواهند بود و اگر آنان وجود نداشته باشند، به هدایت تشریعی، خلل وارد شده و این باعث نقض در قانون هدایت عمومی است (در حالی که قانون هدایت قابل نقض نیست). به این جهت در هر عصر، وجود امام زنده جهت هدایت مردم، ضروری ولازم است. حضرت علی(ع) در خطبهای، به این مهم چنین اشاره فرموده است: «پروردگارا! تو خود گواهی که اهل زمین را از داشتن حجتی از ناحیه تو ـ که آنان را به دین هدایت کند و علم الهی را به ایشان بیاموزد و حجت تو از تمامیت نیفتد و پیروان اولیایت بعد از اینکه به وسیله پیامبران، هدایتشان کردی، گمراه نشوند ـ گریزی نیست. این حجت تو یا در میان مردم، ظاهر و برای آنان آشناست ـ اما از او اطاعت نمیکنند ـ و یا از دید مردم پنهان و منتظر زمان ظهور است. زمانی که مردم در صلح و آرامش هستند، اگر وجود حجت از نظر آنان غایب باشد، دانش و منش او به دلهای مومنان میرسد و ایشان به آن عمل میکنند».

منبع:پرسمان(نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها)


خروج