*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


پرس‌وجو شماره خبر: ٤١٨٤٢٣ ١١:١٠ - 1400/04/23   حیات پس از مرگ ارسال به دوست نسخه چاپي


حیات پس از مرگ

پاسخ به دو سؤال درباره موضوع «حیات پس از مرگ»


چندی است که سخن درباره «حیات پس از مرگ» در برخی شبکه‌های صدا و سیما و فضای مجازی بازتاب یافته و واکنش‌های متفاوتی را در پی داشته است. در این برنامه‌ها،‌ افراد گزارش‌های گوناگونی از ماورای این عالم مبنی بر چگونگی زندگی برزخی و مشاهدات پس از مرگ ارائه می‌کنند که تأثیر قابل ملاحظه‌ای در بینندگان داشته است.

حجتالاسلام والمسلمین علیرضا سبحانی

چندی است که سخن درباره «حیات پس از مرگ» در برخی شبکههای صدا و سیما و فضای مجازی بازتاب یافته و واکنشهای متفاوتی را در پی داشته است. در این برنامهها، افراد گزارشهای گوناگونی از ماورای این عالم مبنی بر چگونگی زندگی برزخی و مشاهدات پس از مرگ ارائه میکنند که تأثیر قابل ملاحظهای در بینندگان داشته است.

در این گزارشها عموماً دو نکته بیان میشود که قابل نقد و بررسی است:

 

 1. آن عالم مملو از شادی و سرور است و خبری از آتش و عذاب و رنجی که میگویند، نیست.

 

  2. در حیات برزخی خبری از دو ملک (نکیر و منکر) و... دیگر اموری که در برخی آیات و روایات بدان اشاره شده، وجود ندارد؛ حال آنکه سخن علما نقل است؛ ولی گزارش آن عده عینی و ملموس!

پاسخ

در مورد پرسش نخست مطالبی را به اختصار یادآور میشویم:

اولاً: خروج روح این افراد از بدن صددرصد نیست و بهاصطلاح شربت مرگ را ننوشیدهاند؛ بلکه به  افرادی میمانند که موقتاً برای جراحی بیهوش میشوند. هرچند ممکن است، وضعیت بیهوشی نسبت به وضعیت آنان مرتبهای ضعیفتر باشد و این از آن رو است که  اگر مرگ این قبیل افراد قطعی بود، هیچگاه به دنیا بازنمیگشتند؛ چراکه بازگشت به این دنیا پس از وقوع مرگ قطعی، جز در موارد اعجاز امکانپذیر نیست.

ثانیاً: این گروه بخشی از عوالم غیبی را مشاهده کردهاند؛ نه همه عوالم را؛ از این جهت، گزارش آنان که در آنجا از عذاب و عتاب خبری نیست، بیپایه است و سلب جزئی، دلیل بر سلب کلی نیست.

ثالثاً : از کجا معلوم آنچه که آنان دیدهاند، واقعیت داشته باشد. چهبسا مشاهدات آنان مخلوق نفس و روح آنان بوده است؛ چنانچه برای افراد بیمار این مشاهدات رخ میدهد که موضوعاتی را میبینند و از آنها خبر میدهند که واقعیت ندارد؛ ولی آنان فکر میکنند، دارای واقعیت است.

رابعاً: روز قیامت هنوز رخ نداده است؛ درحالیکه تمام آن آثار گناه در روز قیامت تحقق میپذیرد. قرآن میفرماید: {اذا السماء انفطرت} تا جهان زیر رو نشده، کوهها بهصورت گرد درنیامده ، قیامت برپا نمیشود. تمام وعد و وعیدها مربوط به روز رستاخیز است؛ بنابراین روح آنان به آنجا راه نیافته تا بتوانند داوری کنند که عذاب و عقابی در کار نیست.

اما در مورد پرسش دوم:

در مورد انکار نکیر و منکر، یادآور میشویم، از آنجا که موت اینها قطعی نبوده؛ زیرا به دنیا بازگشتهاند، سؤال و جواب این دو فرشته از آنان صورت نمیپذیرد؛ زیرا این پرسش و پاسخ فرشتگان، مربوط به کسانی است که مرگ قطعی برای آنان روی داده است.

 


خروج