*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٨٦٤٨ ١١:٢٩ - 1400/06/02   اخلاق در حوزه شماره 678 ارسال به دوست نسخه چاپي


اخلاق در حوزه شماره 678

اخلاق ناپسند مانع درک حقایق


آیت‌الله شیخ عباس ایزدی(ره)

 

 

علم اخلاق در نظر اهل معرفت اهمیت زیادی دارد و در نزد عرفا، یکی ازموانع بزرگ که انسان را از درک حقایق بازمی‌دارد، اخلاق ناپسند است .

آیتالله شیخ عباس ایزدی(ره)

علم اخلاق در نظر اهل معرفت اهمیت زیادی دارد و در نزد عرفا، یکی ازموانع بزرگ که انسان را از درک حقایق بازمیدارد، اخلاق ناپسند است .صفاتی چون: خودپرستی، حرص وطمع و توجه زیاد به دنیا ،علاقه به مال، مقام و شهرت، حسادت وخودخواهی، پردهای روی قلب قرار میدهند و مانع رسیدن به حقایق جهان هستی میشوند؛ حتی اگر با برهان، وجود خدا و قیامت را بپذیریم، اخلاق سوء ما، مانع درک درست این حقیقت میشود. بدین جهت است که حقایق برای انسانی که دچار حب دنیا شده، بهخوبی روشن نمیشود  و یا شخص خودخواه نمیتواند خداشناس باشد؛ چراکه حب نفس، حجاب بین او و خداوند است. اینجاست که حافظ میگوید: «تو خود حجاب خودی حافظ ازمیان برخیز».

پیامبراکرم(ص) میفرماید: لولا أنَّ الشَّیاطینَ یَحُومونَ على قُلوبِ بَنی آدمَ لَنَظَروا إلى مَلَکوتِ  السَّماواتِ و الأرضِ1؛ اگر شیطانها گرد قلب آدمی نمیگشتند، انسانها میتوانستند، به حقایق قلب عالم نظر کنند و به باطن آسمانها و زمین برسند؛ همان مقامی که ابراهیم(ع) به آن رسید.

و خداوند دریاره او میفرماید:

]وَ کَذَلِکَ نُرِی إِبْرَاهِیمَ مَلَکُوتَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ و َلِیَکُونَ مِنَ الْمُوقِنِینَ[؛2 و ما اینچنین حقایق و باطن آسمانها و زمین را به ابراهیم نشان دادیم تا به مقام اهل یقین برسد.

مطابق حدیث پیامبراکرم(ص) آنچه که مانع رسیدن به حقایق است، احاطه و گردش شیاطین و وسوسههای آنها به دور قلب انسان است و طبیعتی است که بهسبب اخلاق بد انسان و نقطهضعفهای اوست که زمینه نفوذ و رخنه شیطان فراهم میشود و در نتیجه، او نمیتواند به حقیقت برسد.

 

  نفوذ شیطان مانع درک حقیقت

قرآن میفرماید: ]إِنَّمَا استَزَلَّهُمُ الشَّیطانُ بِبَعضِ ما کَسَبوا[؛3 شیطان آنها را بهسبب آنچه خود کسب کردند، به لغزش انداخت. براساس این آیه، علت آنکه در جنگ احد، برخی از مسلمانان گریختند، اعمال خود آنان بود؛ زیرا ارتکاب هرگناهی، راه را برای گناه دیگر باز میکند وسبب میشود که شیطان انسان را به گناهی دیگر بکشاند. اساس گناه، پیروی از هوای نفس است و اگر هوای نفس به معصیتی توجه کرد، به مانند و نظیر آن هم تمایل پیدا میکند. فراریان جنگ احد نیز، بهدلیل آنکه پارهای از گناهان را قبلاً مرتکب شده بوند، بعید نیست که دچار گناهانی از قبیل ضعف ایمان، نفاق و... بودند.

بزرگان فرمودهاند: قلب انسان بهمنزله آئینهای صیقلیافته و صاف است که اخلاق بد، بر روی آن زنگاری پدید میآورد و مانع از نقش بستن حقایق برآن میشود.راه علاج چنین قلبی تزکیه و  تطهیر نفس است.

بنابراین همانطور که جسم انسان، سلامتی، مرض، لذت و رنج دارد، روح انسان نیز، با خلاق زیبنده، از سلامتی برخوردار میشود و از نعمتها وخوشی دنیا بهره  میگیرد و با اخلاق بد، بیمار و دچار رنج و مشقت در دنیا و آخرت میشود.

اخلاق ایزدی (20گفتار اخلاقی- عرفانی) ص52

..............................................

 

  منابع

1. جامع السعادات، چاپ بیروت؛ ج، ص43

2. انعام/ 75.                3. .آل عمران/155.

 


خروج