*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, رواق شهیدان, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٨٧١٠ ٠٩:٤٦ - 1400/06/10   اخلاق در حوزه 679 ارسال به دوست نسخه چاپي


اخلاق در حوزه 679

روش خودسازی پیامبر اسلام(ص)


آیت‌الله مختار امینیان(ره)

 

 

پیامبراکرم(ص) فرمود: «انما بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ»؛ بحارالانوار، ج16، ص210

بیتردید من برای تکمیل صفات والای انسانی مبعوث شدهام.

تا خودسازی نشود، سازندگی امکان ندارد. تمام مربیان جامعه، اول از خود شروع کردند و به تهذیب شخصیت خویش پرداختند و سپس دست به سازندگی زدند؛ مثلاً پیامبر گرامی اسلام(ص) با توجه به اینکه در کودکی و جوانی، انسان مؤدب و شایستهای بود و تاریخ بر این مطلب شاهد و گواه است، معالوصف، برای خودسازی و تکمیل نفس خود، سالهای متمادی زحمت و ریاضت کشید؛ از خانه و خانواده عزلت میگزید و از جامعه فاسد زمانش کناره میگرفت و زندگی انفرادی را بر زندگی اجتماعی ترجیح میداد.

 

  آیا میتوانیم بار امانت را سالم به منزل برسانیم

از شخصیت بزرگی شنیدم که روزی آیتالله شیخ جعفر شوشتری با جمعی از تاجران و مؤمنان، در کاروانسرایی نشسته بودند. مردم مسائل مذهبی را از ایشان میپرسیدند و شخ پاسخ میداد. ناگهان دیدند که حال شیخ دگرگون شد و شروع به گریستن کرد. همه حاضران تعجب کردند که گریه ایشان برای چیست؟! سرانجام یک نفر پرسید: آقا گریه شما برای چیست؟ ایشان با دست به گوشهای که در آنجا الاغی بود و تازه بار آن را بر زمین گذاشته بودند، اشاره کرد و گفت: این الاغ را ببینید من او را نگاه میکردم؛ دیدم پس از بارگیری من را نگاه میکند و به من میگوید: ای شیخ ای عالم و ای انسان! دیدی که من چگونه بارم را به سلامت رساندم! آیا تو هم بار خویش، یعنی بار امانت را سالم به منزل رسانیدی؟ گریهام برای این است که یک حیوان چگونه میتواند با سربلندی بارش را به منزل برساند؛ اما من که انسان هستم، نتوانم و در نتیجه، پیش مولایم سرشکسته باشم.

این حکایت گویای آن است که شیخ بزرگوار مسولیت بزرگ خویش را درک کرد؛ یعنی مسئولیت مذهبی و دینی پیش دیدگانش گشته و از این درک و احساس، مضطرب شده و گریسته است.

 

  استراتژی پیامبر در تبلیغ دین الهی

رسول گرامی اسلام(ص) پس از خودسازی کامل، طبق دستور الهی شروع به سازندگی نمود. از خانواده و نزدیکان خود شروع کرد و کمکم دامنه سازندگی و تبلیغات خود را گسترش داد؛ البته در این راه با مشکلات و کارشکنیهای بسیاری مواجه شد؛ اما توانست انسانهایی مانند امام علی(ع) و سلمان و ابوذر را به بشریت عرصه کند. این طاووس آسمانی، همچون طاووسهای زمینی، جوجههایی را زیر پر و بال خود گرفت و به تربیت آنها پرداخت. در نتیجه، انسانهای برجستهای به وجود آورد که هریک منشأ خدمات بزرگی به جامعه بشری شدند.

منبع: مبانی اخلاق اسلامی ص93 آیتالله امینیان(ره)

 

 


خروج