*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤١٨٨١٧ ١٢:٢١ - 1400/06/20   آیت‌الله ‌عیسی قاسم ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله ‌عیسی قاسم

هیچ‌کس حق ندارد، دیدگاه و نظر ملت بحرین را مصادره کند


آیت‌الله ‌عیسی قاسم رهبر نهضت اسلامی بحرین، در بیانیه‌ای تأکید کرد: هر راه‌حلی برای مشکل ملی بحرین، باید به برقراری عدالت و استقرار منجر شود و روابط را به‌شکل صحیح آن بازگرداند و این امر تنها از راه‌حلی امکان‌پذیر است که مورد رضایت دو طرف مؤثر در وضعیت موجود، باشد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، متن بیانیه به شرح زیر است:

اگر هر دولتی بخواهد به ملت خود احترام بگذارد، منافع ملّی را در نظر بگیرد و بهصورت جدّی برای اصلاح تصمیم بگیرد، حتماً با طرفهای دیگر وارد گفتوگو میشود تا اصلاحی که کشور به آن نیاز دارد، انجام گیرد.

طرفی که باید به آن نگاه کند و برای اصلاح روی آن حساب باز کند، همان ملت و مخالفان هستند. این دو در کنار دولت میتوانند، استقرار اوضاع را تحقق بخشند.

امّا دستیابی به رضایت چند نفر با راهحل ظاهری و لحظهای، وضعیت را بهبود نمیبخشد و تضمینکننده استقرار نیست؛ چراکه موافقت و رضایت آنها، بهمعنی موافقت و رضایت ملت نیست.

هیچکدام از ما حق ندارد که نظر و دیدگاه ملت را مصادره کند و خود را بهعنوان نماینده ملت بر آنها تحمیل کند.

گفتوگو و مذاکره از طرف ملت، تنها توسط کسی انجام میگیرد که ملت تعیین کند. در غیر اینصورت، این موضوع مختص خود مذاکرهکننده و مسئولیت اوست.

هر راهحلی برای مشکل ملّی بحرین، باید به برقراری عدالت و استقرار منجر شود و روابط را بهشکل صحیح آن بازگرداند و این امر، تنها از طریق راهحلی امکانپذیر است که مورد رضایت دو طرف مؤثر در وضعیت موجود که میان آنها اختلاف وجود دارد، قرار گیرد و هیچکس از خارج یا داخل جایگزین این طرف نشود.

راهحل عاقلانه باید منبع و ریشه اختلاف را بررسی کند؛ نه اینکه به بررسی برخی زیرشاخههای فرعی مشکلات اصلی اکتفا کند که از درک اصل مشکلات بهدور است و نمیتواند راهحلی برای رسیدن به هدف ارائه دهد.

هرکس میخواهد صداقت و وفاداری خود را نسبت به وطن و مردم و دولت و همه گروههای ملی نشان دهد، باید برای حل فراگیر و صادقانه مشکلات اساسی تلاش کند.

این مسئله، یک مسئله سرنوشتساز برای ملّت و وطن است و همه باید قدر و حق آن را بدانند؛ بنابراین کسانی که در این راه حرکت میکنند، به یاد داشته باشند که کل کشور و مردم خسته شدهاند و نیاز به استراحت دارند؛ اما این خستگی شرافتمندانه است و امید میرود، به دنبال آن گشایشی مطلوب برای همه مردم و برای کل کشور حاصل شود.

همه به ایمان و وطن پایبند باشند و همگی برای نجات وطن و بستن درهای فتنه، راه دین، عقل، صبر، امر به معروف و نهی از منکر را در پیش بگیریم.


خروج