*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار , گل‌های زندگی, روانشناسی, راه سعادت, داستان, جدول, بیشتر بشناسیم, شعر, لطیفه, چیستان, دانش‌آموزان ممتاز, سفره‌خانه, طب ناب, طنز, نکته, درنگستان, تازه‌های علمی, افق خانواده, تازه ها, دانستنی‌های کودکان, دل‌نشوته‌ها, معرفی کتاب, سخن دوست, ضرب‌المثل, نقاشی های شما, سیره خوبان, در آستان دوست, چیستان, سرگرمی, کاردستی, مسابقه, گوناگون, حدیث هفته شماره خبر: ٤١٨٨٣١ ١٢:٥٠ - 1400/06/20   آیت‌الله حسینی بوشهری در نشست مدیران استانی حوزه‌های علمیه خواهران ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله حسینی بوشهری در نشست مدیران استانی حوزه‌های علمیه خواهران

بدون آینده‌نگری نمی‌توانیم پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم


نشست مدیران استانی حوزه‌های علمیه خواهران به صورت مجازی و با محوریت «نشاط علمی و معنوی در حوزه‌های علمیه خواهران» با سخنرانی آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که نایب‌رئیسی شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران را هم بر عهده دارد، برگزار شد. دو روز نخست این نشست دهم و یازدهم شهریور برگزار شد.

 

 

 

  بدون آیندهنگری نمیتوانیم پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیتالله حسینی بوشهری 10شهریور در این نشست، بحث آیندهنگری در برنامهریزیها را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: اگر نتوانیم آیندهنگری داشته باشیم، دچار ایستایی و توقف خواهیم شد و در بعد مادی و معنوی عقب خواهیم ماند و نمیتوانیم، پاسخگوی نیازهای امروز و فردای جامعه باشیم.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: اصل برنامهریزی در فعالیتها، باید بهگونهای باشد که امکان تحقق آن در مقام اجرا و عمل امکانپذیر باشد و طوری برنامهریزی نشود که مدیران و دستاندرکاران دچار برنامهزدگی و خمودگی شوند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: امروز نگاه دنیا، جامعه و مردم نسبت به حوزههای علمیه تغییر کرده و انتظارات از حوزه فراتر رفته است؛ لذا هرگونه کمکاری و ضعف در نهادهای حوزههای علمیه و بخشهای زیرمجموعه چالشبرانگیز بوده و مشکلاتی را بهبار میآورد.

 

  کلید استقلال حوزه در ایجاد منابع پایدار است

 به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجتپور هم 11شهریور در این نشست اظهار داشت: مدیریت اسلامی و انسانی، آزادسازی نیروها و فرصت دادن به افراد است تا وارد میدان شوند و خود را در عرصه مدیریتی نشان دهند.

وی با تأکید بر اینکه یک مدیر موفق کسی است که از ظرفیتهای اطرافیان خود نیز بهره کافی و وافی را ببرد، افزود: اکثر کسانی که در برابر کارهای کوچک اظهار ناتوانی کرده و نمیتوانند مدیریت کنند، به این دلیل است که فقط به خودشان نگاه میکنند و توجهی به نیروها و ظرفیتهای اطراف خود ندارند.

مدیر حوزههای علمیه خواهران در بخش دیگری از سخنان خود، از همه معاونتها، مدیریتهای استانی و کادر مدارس خواست که نسبت به اجرای برنامه ۵ ساله امیدوار باشند و همه تلاش خود را برای اجرای بهتر و دقیقتر این برنامه بهکار ببندند.

وی با بیان اینکه این برنامه آسیبها و استانداردهای پیش روی حوزههای علمیه خواهران را مشخص و برای آن راهکار ارائه کرده است، ادامه داد: مدیریتهای استانی و مدارس، برنامهها و پیشنهادات خود را در جهت اصلاح و اجرای این برنامه ارائه کنند تا کارشناسی و اعمال شود.

حجتالاسلام والمسلمین بهجتپور خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک برنامه خوب و همینطور یک تیم خوب داریم که میتوانیم، با هماهنگی و برنامهریزی صحیح و عملکرد میدانی، به تمام فعالیتها و اهداف پیشرو جامه عمل بپوشانیم.

وی همچنین با اشاره به برشهای استانی برنامه ۵ ساله، گفت: جا دارد برشهای استانی این برنامه از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ بهصورت سالانه دیده شود تا بتوانیم ضمن بررسی این برشها، هدفمند و با برنامه حرکت کنیم و به نتیجه مطلوب برسیم.

مدیر حوزههای علمیه خواهران تأکید کرد: حوزه علمیه باید بتواند، محتوا تولید کرده و به جامعه تزریق کند؛ یعنی تمرکز حوزه بر تولید محتوا باشد تا بتواند مسئله و دغدغه اصلی جامعه را حل کرده و برای آن راهکار ارائه کند.

وی با بیان این که ضروری است در سال جدید تحصیلی، برنامه آموزشی بهصورت ترکیبی یعنی حضوری و مجازی اجرایی شود، افزود: یکی از راههای اجرای این برنامه، مسئله واکسیناسیون کادر و طلاب است که کمک میکند، نظام آموزشی بهسرعت در مدارس مستقر شود و جا دارد، این موضوع با مدیریت مستقیم پیگیری و اجرایی شود.

حجتالاسلام والمسلمین بهجتپور در ادامه بحث بورسیه تحصیلی کادر مدارس را همچون بحث ارتقای اساتید بسیار مهم و رگ حیاتی حوزههای علمیه خواهران دانست و بیان کرد: همه تمهیدات در این مسیر در حال انجام است و میطلبد، همه معاونتها در تحقق این فرآیند همکاری لازم را داشته باشند.

مدیر حوزههای علمیه خواهران، کلید استقلال حوزه را ایجاد منابع پایدار عنوان کرد و افزود: بحث موقوفات، خیران و ... بسیار خوب است؛ ولی ایجاد منابع پایدار از اصول مهم و حیاتی در حوزههای علمیه خواهران است و این مسئله، در برنامه ۵ ساله و همینطور افق پیش رو دیده شده است؛ بهطوری که در ۵ ساله اول باید ۲۵ درصد تأمین منابع داشته باشیم و آن را با مدیریت صحیح در اختیار هیئت امنای مدارس قرار دهیم.

وی در پایان اظهار داشت: در تدوین و اجرای برنامهها، نباید مؤسسان و هیئت امنای مدارس به حاشیه برده شوند و لازم است، حمایتهای لازم از آنها صورت گیرد و کمک در تصمیمگیریها انجام شود تا مدارس بهنحو احسن اداره شوند.

 

  سیاست مرکز مدیریت حوزه خواهران حرکت بر مدار برنامه مدون است

 حجتالاسلام مهدی قربانی نیز 11 شهریور در این نشست، به تشریح سیاستها و فعالیتهای مرکز برنامهریزی و نظارت حوزه خواهران پرداخت.

وی اولین سیاست مرکز برنامهریزی و نظارت حوزههای علمیه خواهران را حرکت بر مدار برنامه عنوان و اظهار کرد: باید در مسیری حرکت کنیم که هیچ مدرسه علمیهای در سطح کشور نداشته باشیم که خارج از برنامه مدون حرکت کند.

رئیس مرکز برنامهریزی و نظارت حوزههای علمیه خواهران، با بیان اینکه تسهیلگری در امور مدیریتهای استانی و مدارس علمیه، از دیگر برنامههای این مرکز است، افزود: مدیریتهای استانی و مدارس در مسیر تعالی و پیشرفت حرکت میکنند و تلاش ما همیاری و کمک به آنها در این مسیر است.

وی «حمایت و تقویت ویژه مدیریتهای استانی و مدارس» و «استفاده حداکثری از توان فکری و مدیریتی مدیریتهای استانی در برنامههای کلان حوزههای علمیه خواهران» را، از دیگر سیاستهای دارای اولویت مرکز برنامهریزی و نظارت حوزههای علمیه خواهران عنوان کرد.

حجتالاسلام قربانی با تأکید بر تشکیل هیئت تخصصی اندیشهورز مرتبط با مرکز برنامهریزی و نظارت، ادامه داد: این هیئت میتواند ما را در برنامهریزی صحیح، دقیق و تخصصی فعالیتها، جهت اجرا در ستاد، مدیریتهای استانی و مدارس یاری کند.

رئیس مرکز برنامهریزی و نظارت حوزههای علمیه خواهران خاطرنشان کرد: با کمک همکاران تلاش کردیم، اولویتهای همه معاونتهای مرکز در سال ۱۴۰۰ مشخص شود تا بتوانیم برنامهریزی دقیقتر و سریعتری نسبت به آن داشته باشیم.

وی با بیان این که تمام تلاش ما بر این است که فعالیتهای صفی از ستاد منفک شده و به مدیریتهای استانی و مدارس واگذار شود، بیان کرد: با این کار اختیارات مدیریتهای استانی در برنامهریزی و اجرای برنامهها بیشتر و بهتر خواهد شد.

 حجتالاسلام قربانی «اصلاح ساختار مدیریتهای استانی جهت برنامهریزی و فعالیت بهتر»، «بازنگری شرح وظایف مدیریتهای استانی»، «ایجاد فضای برنامهریزی در استانها» و «تدوین برشهای استانی برنامه ۵ ساله» را از دیگر برنامههای مرکز برنامهریزی و نظارت عنوان کرد که در مرحله بررسی و اجرا قرار دارد.

وی در پایان با بیان این که امسال برای اولین بار همه مدیریتهای استانی صاحب برنامه شدند و سقف اعتبارات براساس برنامههای مشخصشده تعیین شده است، افزود: طبق این برنامه، هر مدیریت استانی و هر مدرسه بر مبنای برنامههای خود، اعتبار دریافت میکنند و این اعتبارات، متفاوت خواهد بود و برای همه یکسان نیست.

 

  رشد بیش از ۳۲ درصدی پذیرش از میان داوطلبان در سال تحصیلی جدید

همچنین حجتالاسلام حسینعلی تهرانی نیز 10 شهریور در این نشست، به تشریح برنامههای معاونت آموزش و افق پیش روی این معاونت پرداخت.

معاون آموزش حوزههای علمیه خواهران در بخش اول سخنان خود، در تشریح سیاستهای معاونت آموزش اظهار کرد: یکی از سیاستهای معاونت آموزش، تقویت امور ستادی در مرکز و واگذاری امور صفی و میدانی به مراکز استانی و مدارس علمیه خواهران است.

وی همچنین توجه به مسئله آزمون و پذیرش را از دیگر سیاستهای این معاونت عنوان کرد و گفت: این سیاست در سال تحصیلی جدید عملیاتی شد؛ بهطوری که رشد بیش از ۳۲ درصدی را در پذیرش سطوح ۲ تا ۴ شاهد هستیم و بالغ بر ۱۰ هزار نفر ورودی در سطح ۲ داریم.

وی «تقویت نگاه مدرسهمحوری با توجه به مسئله نظارت و ارزیابی»، «تسهیل کارها و امور جاری مدارس»، «ارتباط مستمر با مدیریتهای استانی و مدارس علمیه»، «انضباط جدی آموزشی در سطح مدارس»، «برنامهریزی مناسب با بوم و نیازهای هر منطقه»، «کارآمدی محتواهای آموزشی» و «انگیزهبخشی به طلاب با برنامههای مناسب در جهت گذراندن بانشاط دوران طلبگی» را، از دیگر سیاستهای معاونت آموزش عنوان کرد.

حجتالاسلام تهرانی با بیان اینکه جذب حداکثری طلاب در سطح۲ و جذب طلاب مستعد در سطوح تکمیلی از دیگر سیاستهاست، ادامه داد: برنامهریزیهایی برای عملکرد هماهنگ ۳ معاونت آموزش، پژوهش و فرهنگی در اجرای فعالیتها صورت گرفته تا این همکاری منجر به پویایی مدارس علمیه شود.

وی در بخش دوم سخنان خود به تشریح کلانبرنامههای معاونت آموزش در افق پیش رو پرداخت و افزود: تدوین نظام جامع تعلیم و تربیت، اصلاح نظام آموزشی و ارزشیابی تحصیلی و اشراب مهارتهای لازم در برنامههای آموزشی مهارتی، برخی از این کلان برنامههاست.

معاون آموزش حوزههای علمیه خواهران در ادامه برشی از برنامه یکساله معاونت آموزش برای طلاب، اساتید و کادر مدارس علمیه را ارائه داد و خاطرنشان کرد: برای طلاب، طراحی نظام آموزش تلفیقی (حضوری و مجازی) و اجرای دروس اقتضائی را خواهیم داشت و تدوین بسته جامع ارتقای اساتید، ارزشیابی صحیح و رتبهبندی اساتید و همینطور راهاندازی گروههای علمی در مدارس از برنامههایی است که برای اساتید در نظر گرفته شده است.


خروج