*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٨٨٧٩ ١٢:١٣ - 1400/06/30   رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران ارسال به دوست نسخه چاپي


رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران

حوزه‌های علمیه خواهران هماهنگ با حوزه‌ برادران پیشرفت داشته است


آیت‌الله مقتدایی گفت: حوزه‌های علمیه خواهران، پیشرفت‌های بسیار خوب و قابل‌توجهی داشته‌اند که قابل تقدیر است و هماهنگ با حوزه‌های علمیه‌ برادران، در بخش‌های مختلف، ارتقا پیدا کرده و پیشرفت داشته‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله مرتضی مقتدایی در پیامی تصویری بهمناسبت آغاز سال تحصیلی جدید حوزههای علمیه خواهران، ضمن تبریک سال تحصیلی جدید به فضلا، نخبگان و همه طلاب، پیشرفتهای حوزههای علمیه خواهران را قابل تقدیر دانست. متن سخنان رئیس شورای سیاستگذاری حوزههای علمیه خواهران بدین شرح است:

بسمالله الرحمن الرحیم

آغاز سال تحصیلی حوزههای علمیه خواهران را به همه اساتید محترم، فضلا، نخبگان و طلاب عزیز خواهر تبریک عرض میکنم و مزید توفیقات همگان را از درگاه خدای متعال خواستار هستم.

بحمدالله حوزههای علمیه خواهران پیشرفتهای بسیار خوب و قابلتوجهی داشتهاند که جداً قابل تقدیر است و هماهنگ با حوزههای علمیه برادران، در بخشهای مختلف، ارتقا پیدا کرده و پیشرفت داشتهاند.

ارتقای سطح علمی در تعلیم و تربیت، در تحقیق و پژوهش، در تألیف، در تبلیغ و...، بحمدالله خدمات خوبی از خود نشان دادند و پیشرفتهای قابلتوجهی را تحصیل کردند؛ لذا همان شأن و جایگاهی که از نظر علمی، فضیلت و شرافت، حوزههای علمیه برادران داشته و دارند، حوزههای علمیه خواهران هم امروز دارا هستند.

از حضرت امام(قد) درباره حوزههای علمیه خواهران سؤال شده که دستخط مبارکشان الآن موجود است؛ ایشان فرمودند: هیچ فرقی بین حوزههای علمیه برادران و حوزههای علمیه خواهران نیست.

از مقام معظم رهبری (دامت برکاته) عین همین سؤال شده، باز دستخط مبارکشان موجود است که میفرمایند: هیچ تفاوتی بین حوزههای علمیه برادران و خواهران نیست و از این میتوانیم استفاده کنیم، همان شأن و جایگاه و احترامی که حوزههای علمیه برادران در اجتماع دارند، حوزههای علمیه خواهران هم، در بین تودهها و جمعیتها در اجتماع دارا هستند.

من اجمالاً اشاره میکنم به چند پیشرفتی که برای حوزههای علمیه خواهران بوده و الآن دارا هستند؛ اما جامعةالزهرا(س) موفقیتی که این مجموعه داشته است، ایجاد دورههای عالی فقه و اصول، بعد از سطح چهار بهصورت آزمایشی و با هدف پرورش مجتهد است؛ انشاءالله بتوانند این را به ثمر برسانند و افرادی را در حد مجتهد پرورش داده و تحویل حوزههای علمیه و تحویل جامعه بدهند.

مطلب دوم، رشد بالا و موفقیتآمیز پژوهشهای طلاب خواهر در جشنواره علامه حلی است. این رشد، سه برابر سالهای گذشته است و هر ساله تحقیقات، پژوهشها و تألیفات جدید و تازهای از سوی طلاب به این جشنواره ارسال میشود که این رشد، موفقیت بسیار بالایی برای جامعةالزهرا(س) و حوزههای علمیه خواهران محسوب میشود.

سومین مسئله، پذیرفته شدن ۲۲۰ نفر از طلاب جامعةالزهرا(س) و مرکز مدیریت حوزههای علمیه خواهران در مرکز امور نخبگان حوزه، به عنوان استعدادهای برتر است که این نیز یک موفقیت بسیار خوبی است.

پیشرفتهایی نیز در جامعةالزهرا(س) اتفاق افتاده و در بخشهای مختلف اعم از آموزش، فرهنگی، پژوهش و مرکز مدیریت نیز پیشرفتهایی حاصل شده است.

راهاندازی  گروههای علمی در مدارس علمیه خواهران در سطح3، یکی دیگر از پیشرفتهاست و راهاندازی  انجمنهای علمی اساتید و پشتیبانی علمی از اساتید نیز، بسیار دارای اهمیت است.

تدوین اولین منشور جامع اخلاقی و برنامه جامع تربیتی حوزههای علمیه خواهران هم، یکی دیگر از برنامههای پیش روی این مجموعه است که در حال تدوین است و مقدمات آن نیز فراهم شده که کمک خواهد کرد، طلاب علوم دینی از نظر علمی، اخلاقی و تربیتی رشد پیدا کنند.

راهاندازی مدرسه مجازی قرآن و حدیث حوزههای علمیه خواهران، یکی دیگر از اقدامات خوبی است که با هدف خدمترسانی به طلاب و اقشار مختلف بانوان جامعه صورت گرفته است و امیدواریم، سبب تقویت علمی و قرآنی بانوان جامعه شود.

ساماندهی بیش از ۱۵۰۰۰ دانشآموخته و ثبت حقوقی ۴۰  کانون دانشآموختگی نیز، کار بسیار مهم و مؤثری است که انجام شده است؛ همچنین راهاندازی ۴۶۰۰ گروه تبلیغی فعال، دارای اهمیت فراوانی است این گروهها میتوانند در امر تبلیغ فعالیت کنند.

تربیت ۲۷۵۹ مبلغ فعال در فضای مجازی نیز، اقدامی بسیار وسیع و مهم است و این مبلغهها میتوانند، تأثیرگذاری خوبی در فضای مجازی داشته باشند؛ همینطور تربیت ۹۸۲۱ مبلغ تخصصی، یکی دیگر از فعالیتهاست که انشاءالله این افراد بتوانند فعالیتهای تبلیغی تخصصی در بین جامعه داشته باشند.

اینها اجمالی از خدمات و پیشرفتهایی است که اخیراً در حوزههای علمیه خواهران صورت گرفته و امیدوار هستیم که انشاءالله این فعالیتها در امر آموزش، پژوهش، امور فرهنگی و تبلیغی روز به روز بیشتر شود.

برگزاری ۳۰ هزار  جلسه خانگی قرآنی توسط خواهران طلبه در جهت ترویج فرهنگ قرآن در میان اقشار مختلف جامعه نیز، جای تقدیر دارد و این خدمات، بسیار خوب و باارزش است و امیدواریم، حوزههای علمیه خواهران بتوانند جایگاه عظیم خودشان را در اجتماع بهطور مؤثر پیدا کنند و به فعالیتهای خود شامل پیشرفتهای علمی، تالیفات، تبلیغات مؤثر در بین بانوان، دانشگاهها و مدارس آموزش و پرورش واقف باشند.


 


خروج