*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٨٨٨٠ ١٢:٢١ - 1400/06/30   امام خامنه‌ای در دیدار مدال‌آوران ایران در رقابت‌های المپیک و پارالمپیک توکیو ارسال به دوست نسخه چاپي


امام خامنه‌ای در دیدار مدال‌آوران ایران در رقابت‌های المپیک و پارالمپیک توکیو

پیام قهرمانی شما پیام امید، نشاط و امکان تحقق کارهای به‌ظاهر نشدنی است


مدال‌آوران بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو، با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در 27شهریور دیدار کردند

 

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیتالله خامنهای 27شهریور در دیدار مدالآوران بازیهای المپیک و پارالمپیک توکیو، با قدردانی صمیمانه از قهرمانان کشورمان، گفتند: مهمترین پیام قهرمانی ورزشکاران افتخارآفرین کشور در صحنههای  بینالمللی، امکان تحقق کارهای بهظاهر نشدنی و انتقال پیام ایستادگی و امید و نشاط به جامعه و جوانان است.

حضرت آیتالله خامنهای این پیام را برای جامعه، آورده بسیار مهمی خواندند و افزودند: درحالیکه دستگاههای بسیاری مشغول برنامهریزی برای سلب امید و نشاط از جامعه بهویژه از جوانان هستند، قهرمانی ورزشکاران ایرانی، پیام امید را به کل جامعه تزریق میکند و این موضوع، بسیار ارزشمند است.

ایشان با اشاره به پیامهای کوتاه تشکر خود بعد از قهرمانی ورزشکاران، خاطرنشان کردند: بدانید این پیامها از عمق جان است و قدر و اهمیت حرکت شما را میدانیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به قهرمانی ورزشکاران با وجود برخی محدودیتها، گفتند: اینکه با وجود این محدودیتها پرچم کشور بالا برده و سکوهای جهانی فتح میشود، نشان از اراده قوی و عزم راسخ است و این عزم، اراده و قهرمانی و امیدآفرینی نهتنها در ورزش؛ بلکه در عرصههای علم، فناوری، هنر و ادبیات نیز وجود دارد که یکی از وظایف مهم مسئولان، نشان دادن صادقانه این افتخارآفرینیهاست.

ایشان در ادامه به نمونههایی از قهرمانیها و مدالآوریهای ناسالم در ورزش جهان اشاره کردند و افزودند: علاوه بر ناداوریها، رشوه و زد و بندهای سیاسی و استفاده از مواد نیروزا، کسب مدال بهواسطه وطنفروشی و خودفروشی نیز از نمونههای قهرمانیِ ناسالم است.

حضرت آیتالله خامنهای تجلی ارزشهای انسانی و دینی و معنوی در کنار قهرمانی را بسیار ارزشمند خواندند و با اشاره به نمونههایی از این موارد در رقابتهای المپیک و پارالمپیک، گفتند: نامگذاری کاروان ورزشی بهنام شهیدان بهویژه شهید سلیمانی، اهدای مدال از طرف چند قهرمان به شهیدان خاص، استفاده از چفیه بهعنوان نماد ایثار و مقاومت و سجده برآن، رعایت حجاب و پوشش بهخصوص استفاده از چادر در پرچمداری کاروان، ابراز عشق و محبت به پرچم ایران، صحنههای  نماز خواندن، در آغوش گرفتن حریف مغلوب و صحنه احترام تیم والیبال پارالمپیک به مادر شهید بابایی، جلوههایی از ارزشهای اسلامی و معرف هویت ملت ایران هستند.

ایشان تأکید کردند: بانوان ورزشکار ایرانی در این رقابتها ثابت کردند که حجاب اسلامی، مانع درخشش در عرصه ورزش نیست؛ همانگونه که این موضوع را در عرصههای سیاست، علم و مدیریت نیز ثابت کردهاند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: حجاب ورزشکاران زن ایرانی، راه را برای ورزشکاران زن کشورهای اسلامی نیز هموار کرده است؛ بهگونهای که اکنون بانوان ورزشکار بیش از ۱۰ کشور اسلامی، با رعایت حجاب در میادین ورزشی حاضر میشوند.

حضرت آیتالله خامنهای، موضوع به رسمیت نشناختن رژیم جنایتکار صهیونیستی در میادین ورزشی را موضوعی بسیار مهم دانستند و گفتند: رژیم سفّاک، نسلکُش و نامشروع صهیونیستی تلاش دارد، با حضور در میدانهای بینالمللی ورزشی برای خود کسب مشروعیت کند و مستکبران جهانی نیز به او کمک میکنند؛ اما مسئولان محترم ورزشی و ورزشکاران، نباید در این حوزه، به هیچوجه منفعل شوند.

ایشان با اشاره به اقدامات متقابل رژیم صهیونیستی و حامیانش برای محروم کردن ورزشکاران، تأکید کردند: وزارت ورزش و وزارت امور خارجه و دستگاههای حقوقی، باید این موضوع را از راههای حقوقی دنبال و از ورزشکاران کشور و حتی ورزشکاران مسلمان دیگر کشورها؛ همچون ورزشکار الجزایری که اخیراً محروم شد، حمایت کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ورزشکار سربلند ایرانی نمیتواند بهخاطر یک مدال با نماینده رژیم جنایتکار دست بدهد و عملاً او را به رسمیت بشناسد، افزودند: این موضوع سابقه دارد و در گذشته هم ورزشکاران کشورها از مسابقه با نمایندگان رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی امتناع میکردند و بعد از مدتی هم، آن رژیم از بین رفت و رژیم صهیونیستی نیز نابود خواهد شد.

حضرت آیتالله خامنهای چند توصیه نیز به مسئولان ورزشی داشتند.

«کیفیسازی ورزش بینالمللی و تکیه به اعزام ورزشکار در رشتههای مدالآور»، «برنامهریزی برای ارتقای رتبه ایران در المپیک»، «تجلیل از درخشش یک نشان ایرانی پوشاک در المپیک و لزوم حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات ورزشی در داخل»، «توجه بیشتر به ورزشهای اصیل ایرانی همچون چوگان و استفاده از این موقعیت برای جذب گردشگران خارجی»، «استفاده از مربیان ایرانی تا جای ممکن»، «رسیدگی جدی به مسائل و مشکلات کاری و معیشتی قهرمانان» و «ارتقای عدالت ورزشی» جزء توصیههای رهبر انقلاب به مسئولان ورزش کشور بود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای سجادی وزیر ورزش و جوانان، گزارشی از کاروان اعزامی ایران به بازیهای المپیک و پارالمپیک، مدالهای کسبشده و جایگاه کشورمان در این رقابتها بیان کرد. 


خروج