*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > فاطمیه1392 


آيةالله‌العظمي ميرزا جواد تبريزي قدس سره
تأسي به حضرت فاطمه(ع)، راه بندگي
آن‌حضرت به اتفاق همه تواريخ، بعد شهادت پدرش، از طرف دستگاه حاکم مورد اذيت واقع شد؛ با اين‌که خداوند در قرآن کريم مي‌فرمايد: «اي پيامبر، به مسلمان‌ها بگو هيچ اجري در مقابل رسالت خويش نمي‌خواهم مگر مودت و محبت خويشان خود را» و پيامبر(ص)، هيچ خويشي نزديک‌تر از فاطمه زهرا(س) نداشت. همانا پيامبر خدا(ص) فرمود: «فاطمه، پاره تن من مي‌باشد؛ هرکس او را ...
 ١١:٠١ - 1392/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
سايه بر سر داشتيم
ياد آن روزى كه ما هم سايه بر سر داشتيم/هم‌چو طفلان دگر، در خانه مادر داشتيم/جدّ ما ـ‌ پيغمبرـ از ما چهره پنهان كرد و باز/ يادگارى هم‌چو زهرا از پيمبر داشتيم
 ١٤:٠١ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
 مقام معظم رهبري
مقام معظم رهبري
فاطمه زهراعلیها السلام تسليم محض حکم الهي
بعد از مقامات معنوي و مراتب روحاني حضرت فاطمه زهراعلیها السلام که ماها قادر نيستيم آن‌ها را درست بفهميم خصوصيت عملي آن بزرگوار اين بود که در همه شرايط، تسليم محض حکم الهي و راه خدا بود. همين تسليم محض بود که در طول تاريخ اسلام، از اين بزرگوار يک مجاهد بي‌نظير و يک پرچم مظلوميت و حقانيت به‌وجود آورد.
 ١٣:٥٩ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
سرمقاله ویژه نامه فاطمیه
وحدت و برائت
فرارسيدن برخي از مناسبت‌هاي مذهبي هم‌چون فاطميه هميشه با اين سؤال همراه است که چگونه با کساني که با ما تفاوت عقيدتي دارند تعامل کنيم؟ آيا با هرکس که به افکار ما اعتقاد ندارد، سر ستيز داشته باشيم؟ يا بدون نگاه به تمايز اعتقادي، تفاهم کامل نماييم؟ به ديگر سخن «وحدت» يا «برائت»؟
 ١٣:٥٢ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
علامه طباطبايي(قدس)
فاطميه در خانه علامه طباطبايي(قدس)
مفسر کبير قرآن، علامه سيدمحمدحسين طباطبايي رضوان‌الله‌تعالي‌عليه هرساله ايام فاطميه، ده‌روز در خانه‌شان براي شهادت حضرت فاطمه زهراعلیها السلام اقامه عزا مي‌نمودند و همه بستگان و اعضاي خانواده حتي دخترانشان که در شهرهاي ديگر سکونت داشتند مقيد بودند، در اين مدت در مجلس شرکت کنند.
 ١٣:٥٠ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
علامه امينی رحمه الله
نوشتاري از علامه امينی رحمه الله
مناقب آفتاب
آفرينش حضرت فاطمه زهراعلیها السلام قبل از خلقت ديگران، همانند پدر و همسر و فرزندانش، آن انوار مقدسى كه پيش از آفرينش كليه عوالم علوى و سفلى، و خلقت بشر، در پيشگاه عرش عظمت حق تبارك و تعالى، در حال تسبيح و تقديس و تهليل و تكبير خداى يكتا بوده، و در عبادت استاد و آموزگار جبرئيل و ساير فرشتگان بوده‌اند.
 ١٣:٤٥ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
 آيةالله‌العظمي نوري همداني
در بيان آيةالله‌العظمي نوري همداني
نخستين قرباني راه ولايت
پيامبر اکرم صل الله و علیه و آله جايگاه حضرت زهراعلیها السلام را بارها براي مردم تبيين کردند، ولي مردم آن عصر، مقام و جايگاه آن حضرت را نشناختند. بعد از آن که پيامبرصل الله و علیه و آله، دار دنيا را وداع گفتند، دختر گرامي‌شان در مقابل خلفا قيام کرد و آن‌ها را دشمن مي‌دانست و هيچ‌گاه آن‌ها را به رسميت نمي‌شناخت؛ و ...
 ١٣:٤٠ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيةالله‌العظمي صافي گلپايگاني
فاطمه علیها السلام كيست؟
پيرامون شخصيت جامع‌الأطراف و وسيع‌الأبعاد حضرت زهراعلیها السلام آن‌چه گفته‌اند و نوشته‌اند و باز هم گويندگان و نويسندگان بگويند و بنويسند، به پايان بيان مقامات و درجات و فضايل حضرت نمي‌رسند. اگر چه عمر آن‌حضرت به واسطه ورود مظالم جانكاه، به ظاهر كوتاه بود، اما در همين فرصت اندك، مواضعي را از خود نشان دادند كه درس‌هاي سازنده آن در طول تاريخ، براي همه، راهبر و حقّ‌نما است. حيات حضرت زهراعلیها السلام نيز مانند حيات پدر بزرگوارشان حضرت خاتم‌الانبياء محمدبن عبدالله صل الله و علیه و آله، بسيار عريض، گسترده و پهناور، و سرشار از آثار و بركات بود.
 ١٣:١٤ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيةالله‌العظمي جوادي آملي
شمع و خورشيد
اين بانو براي همه ما اسوه است و ما موظفيم مثل آن حضرت حركت كنيم؛ منتها او در حد آفتاب [و] ما در حد شمع؛ او فضاي كل جهان را روشن مي‌كند؛ منتها ما در زندگي خاص خودمان مثل شمع نور مي‌دهيم و فضاي زندگي خود را روشن كنيم. لذا فرمود: «من أصعد الي‌الله خالص عبادته أهبط‌ الله عزّوجلّ إليه أفضل مصلحته»؛ فرمود: اگر كسي عمل خالص بكند و...
 ١٣:٠٥ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
آية‌الله‌العظمي وحيد خراساني
آية‌الله‌العظمي وحيد خراساني
فاطميه متعلق به همه مسلمانان
بدن حضرت از درخت طوبي و روح او از نور عظمت خداست، اما در دل شب زير خاك مي‌رود. كنار اين بدن بود كه رادمرد عالم امكان گفت كه «اي كاش زنده نبودم تا چنين وضعيتي را ببينم». طبق نص كتاب‏الله «وما آتاكم الرسول فخذوه»، تمام فرق اسلامي با قطع نظر از مذهب و مسلك، بايد عزاي فاطمه زهراعلیها السلام را متناسب با عظمت اين مصيبت اقامه كنند.
 ١٢:٥٧ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيةالله‌العظمي مکارم شيرازي
برترين بانوى جهان
در روايات فراوانى که در منابع معروف اهل‌سنت آمده، تصريح شده است که فاطمه زهراعلیها السلام افضل زنان جهان بود. اين سخنى است که پيغمبر اکرم صل الله و علیه و آله آن‌را به تعبيرات مختلف بيان فرموده است.
 ١٢:٥٤ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
معجزه يک وصيت
از مرجع فقيد جهان تشيع، آيةالله‌العظمي بهجت قدس سره، نقل شده است: اين‌كه حضرت زهراعلیها السلام بعد از آن‌همه مظلوميت، در حال احتضار وصيت نمود كه شبانه دفن گردد، كار عجيبى بود كه نظير كار پيغمبران علیهم السلام است؛ زيرا كار كسى كه نزاع كند و مغلوب شود و كشته و شهيده گردد و عليه او قضاوت بشود و ...
 ١٢:٤٧ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
از نگاه آية‌الله‌‌العظمي سبحاني
فدک و ماهيت حقوقي آن
سرزمين آباد و حاصل خيزى که در نزديکى خيبر قرار دارد و فاصله آن تا مدينه حدود 140 کيلومتر است، «فدک» ناميده مى‌شود. از نظر قوانين اسلامى، سرزمين‌هايى که از طريق جنگ و نبرد فتح مى‌شوند، متعلق به عموم مسلمانان است، و به وسيله حاکمان اسلامى تحت عنوان «مفتوحة عنوة» اداره مى‌شود؛ ولى سرزمينى که بدون نيروى نظامى، از طريق صلح و سازش در اختيار پيامبر قرار گيرد، «انفال» و يا «فى‏ء» و...
 ١٢:٤٣ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضرت فاطمه زهرا(س)
بهترين وقت دعا
حضرت فاطمه زهراعلیها السلام مى‏فرمايند: از پيامبرصل الله و علیه و آله شنيدم، در روز جمعه ساعتى است كه هيچ مسلمانى مراقب آن نبوده كه حاجت خيرى از خداى عزوجل بخواهد مگر آن‌كه حاجت او را برآورده ساخته است. حضرتعلیها السلام مى‏فرمايند عرض كردم يا رسول‏الله آن چه ساعتى است؟ فرمودند: آن هنگامى است كه نصف قرص خورشيد در موقع غروب پنهان شود. پس‌از آن حضرت فاطمهعلیها السلام به غلام خود فرمودند: بر فراز بام درآى و چون ديدى نصف قرص خورشيد در هنگام غروب پنهان شد، به من خبر ده، تا دعا كنم.
 ١٢:٤١ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
علامه حسن‌زاده آملي
ليلة‌القدر
امام صادقعلیه السلام فرمود: «حضرت فاطمه علیها السلام ليلة‌القدر است». حديث در تفسير فرات کوفي ضمن سوره قدر روايت شده است. انسان نخستين‌بار از اين حديث به اين مطلب منتقل مي‏شود که قرآن در شب قدر نازل شده است و انسان کامل قرآن ناطق است، و حضرت فاطمه علیها السلام مادر يازده قرآن ناطق است. آن‌حضرت بايد بدين مناسبت ليلة‌القدر باشد.
 ١٢:٢٦ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
آية‌الله‌العظمي فاضل لنکراني(ره)
مقصود امام خميني(ره) از وحدت
صحيح است که مسأله وحدت مورد تأکيد معمار بزرگ انقلاب اسلامي، حضرت امام خميني قدس سره بود؛ اما مقصود آن‌حضرت اين نبود که شيعه از مباني اعتقادي متقن و محکم خويش دست بردارد و شاهد کذب و دروغ حتي نسبت به حضرت فاطمه زهراعلیها السلام باشد؛ بلکه به وضوح مقصود ايشان اين بود که مسلمين عموماً‌ در برابر دشمنان اسلام و ابرقدرت جهاني متحد شوند تا دشمن نتواند در حقيقت اسلام رخنه ايجاد نمايد.
 ١٢:٢٦ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيةالله‌العظمي مظاهري
اسوه اسوه‌ها
حضرت زهراعلیها السلام يک افتخار است براي همه عالم، نه فقط براي شيعه، نه فقط براي عالم اسلام، نه فقط براي ائمه طاهرين علیهم السلام، بلکه آن حضرت براي پدر بزرگوارش نيز مايه سربلندي و افتخار به شمار مي‌رود. پيامبر اکرمصل الله و علیه و آله به اين بانو خيلي افتخار مي‌کردند و بارها مي‌فرمودند که خودم و پدر و مادرم به فداي تو.
 ١٢:١٧ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
امام موسي صدر
امام موسي صدر
تنديس زن مسلمان
خداوند از خشم فاطمه خشمگين و به سبب خشنودي او خشنود مي‌شود؛ فاطمه پاره تن من است، هر كس او را بيازارد مرا آزرده؛ آن‌كس كه با او دوستي ورزد با من دوستي ورزيده است؛ فاطمه قلب و روح من است؛ فاطمه بانوي زنان دو جهان است.» اين شهادت و نظاير آن در كتاب‌هاي حديث و سيره به تواتر از پيامبرصل الله و علیه و آله نقل شده است.
 ١٢:١٣ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
فضيلت صلوات بر حضرت زهراعلیها السلام
در روايات آمده که حضرت فاطمه زهراعلیها السلام «ولية‌الله» است. يکي از دلايلي که ولي‌الله‌بودن حضرت صديقه زهراعلیها السلام را اثبات مى‏کند، استقلال اوست در صلوات فرستادن بر آن‌حضرت و کيفيت زيارتش، که همانند صلوات بر پيامبر اکرمصل الله و علیه و آله و اميرالمؤمنينعلیه السلام و حسنين و زيارات آنان است؛ يعنى همان‌گونه که به صلوات بر آن ...
 ١٢:١١ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضرت آيةالله محمدعلي شاه‌آبادي
آيةالله‌العظمي ميرزا محمدعلي شاه‌آبادي(ره)
استمداد از حضرت زهراعلیها السلام
در نوافل شب، به مقام شامخ حضرت زهراعلیها السلام توجه کنيد و بدانيد که استمدادگرفتن از آن‌حضرت، موجب ترقي و قرب معنوي مي‌شود و خداشناسي انسان را زياد مي‌کند. هم‌چنين قبل از اذان صبح، صلوات حضرت زهراعلیها السلام را بفرستيد.
 ١٢:٠٨ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيةالله‌العظمي حاج‌آقا رحيم  ارباب قدس سره،
نمي‌توانم سوره کوثر را نخوانم
آيةالله‌العظمي حاج‌آقا رحيم ارباب قدس سره، ارادت خاصي به حضرت زهراعلیها السلام داشتند، آن‌گونه كه هميشه در نمازهايشان سوره كوثر را مي‌خواندند و مي‌فرمودند: من نمي‌توانم اين سوره را در نمازهايم نخوانم، زيرا متعلق به وجود مقدس حضرت زهراعلیها السلام است. نقل مي‌کنند...
 ١٢:٠٣ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
احادیث ویژه نامه فاطمیه
احادیث ویژه نامه فاطمیه
إن‌الله عزّوجل فطـــم ابنتي فاطمـــة و ولدهـــا و من أحبّهم من‌النار فلذلك سمّيت فاطمَة خداي تبارك و تعالى آتش را بر دخترم فاطمه و پسرانش و كسي‌كه آنان را دوست بدارد دور و منع كرده است و به همين دليل است كه اسمش فاطمه است.
 ١١:٥٧ - 1392/01/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام